Delikātās problēmas, vai noklusēt?

Starp mums vīriešiem runājot….
Grūtniecība un proktoloģija
Delikātās problēmas, vai noklusēt?

Delikātās problēmas, par kurām nevajadzētu klusēt

Proktololoģijas problēmas ir ļoti intīmas, tāpēc cilvēki bieži vien kautrējas doties pie ārsta.  Taču ir svarīgi atcerēties, ka proktologs ir tāds pats ārsts, kā citi. Ja cilvēkam ir bojāts zobs, viņš iet pie zobārsta, bet ja ir diskomforts tūpļa apvidū, vajadzētu griezties pie proktologa. Diemžēl pēdējā laikā ar hemoroīdiem un citām kaitēm arvien biežāk slimo arī gados jauni cilvēki. Vairāk par to, kādas ir biežākās pacientu sūdzības un kā tās risināt, stāsta specializētās klīnikas PROKTO KLĪNIKA proktologs un ķirurģijas dienesta vadītājs Valērijs Ratobiļskis.

Diskomforts ejot uz tualeti? Proktologs var palīdzēt atgriezt dzīves kvalitāti.

Proktologs ir ārsts, kurš nodarbojas ar taisnās un resnās zarnas saslimšanām. Ja cilvēkam ir diskomforta sajūta tūpļa rajonā – nieze, dedzināšana, ģlotaini vai asiņaini izdalījumi, veidojumu parādīšanās anālajā apvidū, vajadzētu vērsties pie proktologa. Daudzi mēģina nodarboties ar pašārstēšanos, meklējot informāciju internetā, taču cilvēks, nebūdams profesionālis, nespēj noteikt, cik nopietna ir problēma. Jo ātrāk pacients atnāks pie ārsta, jo saudzīgākām metodēm spēsim atrisināt viņa problēmas un atgriezt dzīves kvalitāti. Ja gadījums nav ielaists un ir sākotnējā stadijā, mēs varam palīdzēt bez ķirurģiskas iejaukšanās. Jāatceras, ka slimības ignorēšana var radīt ne tikai pastāvīgu diskomfortu un samazinātu dzīves kvalitāti, bet arī dažādas ar to saistītas komplikācijas, tāpēc savlaicīga vēršanās pie speciālista pasargā no šī riska.

Vizītei pie proktologa nav speciāli jāgatavojas

Pie proktologa var nāk tāpat kā pie jebkura cita ārsta. Tas ir mīts, ka jātaisa klizma, un nedrīkst ēst vai dzert. Pirmreizējā vizītē cilvēks mierīgi pastāsta par savu problēmu, proktologs veic apskati, un tikai tad, ja tiek nozīmēta padziļināta izmeklēšana, tai ir īpaši jāsagatavojas. Ja būs vajadzīgi papildus izmeklējumi, ārsts pacientam izstāstīs visu nepieciešamo informāciju un sniegs sagatavošanās shēmu.

Biežākā problēma – hemoroīdi

Visbiežāk sastopamā proktoloģiskā slimība, ar kuru pie manis vēršas 80% pacientu, ir hemoroīdi. Hemoroīdi ir iekšējie un ārējie vēnu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas izejas daļā. Pārējie gadījumi ir anālās plaisas, pararektālas fistulas, dažāda veida iekaisīgas slimības un pēdējā laikā arī onkoloģija.

Hemoroīdi vai zarnu vēzis? Izrādās, ka simptomi ir līdzīgi.

Hemoroīdas slimības simptoms nevajadzētu atstāt bez ievērības arī tāpēc, ka dažos gadījumos tie var norādīt uz onkoloģisku saslimšanu. Taisnās zarnas vēzim un hemoroīdai saslimšanai ir diezgan līdzīgi simptomi. Pacientiem gan nevajadzētu satraukties, jo onkoloģiskie gadījumi ir salīdzinoši reti, taču labāk ir pārbaudīties un sakārtot savu veselību, nekā dzīvot neziņā.

Riska grupa – šoferi, ofisa darbinieki un fiziski smaga darba darītāji

Agrāk tika uzskatīts, ka ar hemoroidālām saslimšanām slimo tikai gados veci cilvēki, taču pieredze rāda, ka šī problēmas arvien biežāk piemeklē arī jaunus cilvēkus. Galvenais saslimšanas cēlonis ir mazkustīgs dzīvesveids, sēdošs darbs un nepilnvērtīgs uzturs. Uzturam jābūt sabalansētam, lai vēdera izeja būtu regulāra un nebūtu nedz caurejas, nedz aizcietējumu.

Hemoroidālo saslimšanu var veicināt ne vien mazkustīgums, bet arī fiziski smags darbs. Ceļot smagumus, paaugstinās spiediens vēdera dobumā, kas var veicināt iegurņa orgānu izspiešanos uz āru. Ja cilvēks, kuram ikdienā ir sēdošs darbs un maza fiziskā slodze, izdomā, ka brīvdienās viņš sāks cilāt svarus, ir diezgan liels risks iedzīvoties hemoroīdos.

 Varikozas kāju vēnas? Iespējams, problēmas var rasties arī taisnajā zarnā

Līdzīgas varikozas vēnas kā uz kājām ir arī taisnajā zarnā. Ja pacientam ir bijušas problēmas ar kāju vēnām, ir vērts pievērst īpašu uzmanību arī taisnās zarnas apvidum. Tur ir daudz venozu pinumu. Ja iedzimtības vai dzīvesveida dēļ ir traucēta asins cirkulācija, venozie mezgli var parādīties gan uz kājām, gan taisnajā zarnā.

Grūtniecībā un pēcdzemdību periodā hemoroīdi parādās katrai 2 – 3 grūtniecei

Grūtniecības laikā sievietēm dzemde palielinās, tā spiež uz mazā iegurņa vēnām, tāpēc piebriest taisnajā zarnā esošās vēnas. Lielākajai daļai sieviešu kādu laiku pēc dzemdībām vēnas mēdz saplakt. Ja problēmas nepazūd un slimība progresē, ir vērts griezties pie proktologa.

Hemoroidālai slimībai ir dažādas smaguma pakāpes

Hemoroidālā slimība var izpausties dažādās smaguma pakāpēs. Pirmajā pakāpē parādās tādi simptomi kā diskomforts, nieze, dedzināšana, nelieli izdalījumi. Otrajā pakāpē ir šie paši simptomi, taču papildus pie vēdera izejas parādās bumbulīši, kuri pēc tam pazūd. Pirmajā un otrās fāzes sākumposmā parasti var iztikt ar medikamentozo ārstēšanu. Trešajā pakāpē var parādīties arī asiņošana. Hemoroidālie mezgli paši vairs neievelkas uz iekšu, un pēc tualetes apmeklējuma cilvēkam tie manuāli jāiebīda atpakaļ. Ceturtajā stadijā hemoroidālie mezgli uz āru ir visu laiku. Cilvēks regulāri cieš no sāpēm, asiņošanas un diskomforta sajūtas. Šajās fāzēs parasti nevar iztikt bez ķirurģiskas iejaukšanās.

Jaunākās tehnoloģijas palīdz atrisināt problēmas ātrāk un nesāpīgāk

Agrāk hemoroīdus un citas proktoloģiskās problēmas ārstēja ar klasiskās ķirurģijas metodēm, pēc kurām atkopšanās bija daudz ilgāka un sāpīgāka. Šobrīd tehnoloģijas ir ievērojami attīstījušās un proktoloģiskās problēmas iespējams novērst ar mazinvazīvām metodēm. Tas nozīmē, ka procedūra ir mazāk sāpīga, un ir daudz īsāks pēcoperācijas periods. Tajā pašā dienā vai nākamajā dienā pēc operācijas cilvēks var doties mājās, bet vēl pēc dienas atgriezties darbā. Parasti diskomforts izzūd pēc 2 – 3 nedēļām. Ja problēma bijusi ielaista, atlabšanas posms var ilgt līdz mēnesim.

Izmantotās metodes ir ļoti dažādas, taču tās visas vērtas uz to, lai pārtrauktu piegādāt asinis hemoroidālajiem mezgliem. Šim nolūkam var izmantot īpašus lateksa gredzenus, kas tiek uzlikti hemoroidālajiem mezgliem, vēl hemoroīdus var ārstēt ar lāzera palīdzību vai Doplera ultraskaņas zondi, kā rezultāta tiek nosietas hemoroidālo mezglu artērijas.

Mūsu klīnikā mēs izmantojam visjaunākās tehnoloģijas, tāpēc katrā individuālajā gadījumā varam atrast piemērotāko risinājumu katram pacientam. Ja vien iespējams, vienmēr priekšroku dodam mazāk traumatiskām metodēm.

Uzzināt vairāk

Dr.Baiba Putniņa

Ķirurgs, proktologs

Pieteikties vizītei
Uzzināt vairāk

Dr.Andis Plīkšs

Ķirurgs, proktologs

Pieteikties vizītei
  • Proktoloģija: hemoroidālās slimības, anālā fisūra, taisnās zarnas fistula.
  • Žultspūšļa un žultsceļu, aizkuņģa dziedzera slimības
  • Vēdera priekšējas sienas trūču operācijas, (baltās līnijas, nabas, cirkšņu, pēcoperācijas trūču operācijas).
  • Zarnu trakta konvencionālas rezekcijas, rekonstrukcijas, onkopatoloģijas.
Uzzināt vairāk

Dr.Inese Fišere

Ķirurgs, proktologs

Pieteikties vizītei